Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Ο μαθητής ή η μαθήτρια που θα φοιτήσει στην ειδικότητα Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ στη Γ΄τάξη (και Δ΄για το Εσπερινό), πέρα από τις γνώσεις που θα έχει αποκτήσει επιλέγοντας τον τομέα Πληροφορικής στη Β΄τάξη, αναμένεται:

• Να αποκτήσει βασικές γνώσεις στο υλικό και την αρχιτεκτονική των υπολογιστών (με έμφαση στον προσωπικό υπολογιστή)

• να συνθέτει (συναρμολογεί) από την αρχή έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή

• να αποκτήσει γνώσεις σε βασικές έννοιες των δικτύων, τις τηλεπικοινωνίες δεδομένων και τον τρόπο λειτουργίας των συνεχώς αυξανόμενης χρήσης δικτύων ευρείας περιοχής

• να γνωρίσει μεθόδους αύξησης των επιδόσεων ενός υπολογιστικού συστήματος

• να εξασκηθεί σε βασικές εντολές δικτύωσης

• να ασχοληθεί με τη μελέτη σύγχρονης καλωδίωσης κτιρίου

• να αποκτήσει βασικές δεξιότητες τεχνικής υποστήριξης, σε επίπεδο υλικού, λογισμικού και δικτυακών υποδομών, σύμφωνα με τα πιο συνηθισμένα προβλήματα που καλείται να επιλύσει ένα τμήμα τεχνικής υποστήριξης (IT helpdesk) ενός οργανισμού.

• να εξοικειωθεί με θέματα ασφάλειας δικτύων και μεθόδους κρυπτογράφησης

• να ενισχύσει τις δεξιότητές του στον προγραμματισμό με χρήση της γλώσσας Python

• να κατανοήσει το ρόλο, τη σημασία και τα είδη των Πληροφοριακών Συστημάτων στις σύγχρονες επιχειρήσεις και οργανισμούς

•  να χρησιμοποιήσει διάφορες υπηρεσίες σύννεφου (cloud)

• να εξοικειωθεί με την αγγλική ορολογία της επιστήμης των υπολογιστών

Μαθήματα

Τμήματα για υποψηφίους τομέα Πληροφορικής από mysep.gr

Ο απόφοιτος  των ειδικοτήτων του τομέα Πληροφορικής μπορεί να εργαστεί σε επιχειρήσεις και οργανισμούς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες πληροφορικής, τόσο στο Δημόσιο, όσο και στον ιδιωτικό τομέα.

Αναλυτικά, μπορεί να εργαστεί σε:

• εταιρίες που κατασκευάζουν υπολογιστές και προϊόντα πληροφορικής

• επιχειρήσεις που σχεδιάζουν, εγκαθιστούν και συντηρούν δίκτυα υπολογιστών

• καταστήματα υπολογιστών

• εταιρίες τηλεφωνίας

• στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης οποιουδήποτε οργανισμού ή επιχείρησης

• ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Πύλη Επαγγελματικού Προσανατολισμού http://www.mysep.gr/