Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Ο μαθητής ή η μαθήτρια που θα φοιτήσει στην ειδικότητα Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής στη Γ΄τάξη (και Δ΄για το Εσπερινό), πέρα από τις γνώσεις που θα έχει αποκτήσει επιλέγοντας τον τομέα Πληροφορικής στη Β΄τάξη, αναμένεται:

• να ενισχύσει τις δεξιότητές του στον προγραμματισμό στην Python, μία από τις δημοφιλέστερες γλώσσες προγραμματισμού σήμερα

•  να κατανοήσει τις βασικές έννοιες του αντικειμενοστρεφούς προγραμματισμού μέσα από την δημιουργία των δικών του παιχνιδιών και άλλων εφαρμογών σε JAVA

•  να δημιουργήσει τις δικές του εφαρμογές για κινητές συσκευές Android

• να αποκτήσει γνώσεις σε βασικές έννοιες των δικτύων

• να αποκτήσει δεξιότητες με τις οποίες θα είναι ικανός να εγκαταστήσει ένα τοπικό δίκτυο και να κάνει την αρχική παραμετροποίησή του

• να αναπτύξει έναν ιστότοπο, γνωρίζοντας διάφορες μεθοδολογίες και συμμετέχοντας σε όλα τα στάδια ανάπτυξής του

• να κατανοήσει το ρόλο, τη σημασία και τα είδη των Πληροφοριακών Συστημάτων στις σύγχρονες επιχειρήσεις και οργανισμούς

• να εξοικειωθεί με τη χρήση Web 2.0 εργαλείων

• να χρησιμοποιήσει διάφορες υπηρεσίες σύννεφου (cloud)

• να στήσει το δικό του εικονικό, ηλεκτρονικό κατάστημα

• να εξοικειωθεί με την αγγλική ορολογία της επιστήμης των υπολογιστών

Μαθήματα

Τμήματα για υποψηφίους τομέα Πληροφορικής από mysep.gr

Ο απόφοιτος  των ειδικοτήτων του τομέα Πληροφορικής μπορεί να εργαστεί σε επιχειρήσεις και οργανισμούς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες πληροφορικής, τόσο στο Δημόσιο, όσο και στον ιδιωτικό τομέα.

Αναλυτικά, μπορεί να εργαστεί σε:

• εταιρίες που αναπτύσσουν λογισμικό

• εταιρίες που κατασκευάζουν υπολογιστές και προϊόντα πληροφορικής

• εταιρίες που κατασκευάζουν δικτυακούς τόπους

• επιχειρήσεις που σχεδιάζουν, εγκαθιστούν και συντηρούν δίκτυα υπολογιστών

• καταστήματα υπολογιστών

• εταιρίες τηλεφωνίας

• στο τμήμα πληροφορικής οποιουδήποτε οργανισμού ή επιχείρησης

• σε ηλεκτρονικά καταστήματα

• ως ελεύθερος επαγγελματίας.