Σχεδίασης και Παραγωγής Ενδύματος

Η ειδικότητα λειτουργεί στο σχολείο

Ο απόφοιτος της ειδικότητας με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτά:

• Κατανοεί και εφαρμόζει πιστά και σχολαστικά τους κανόνες ασφάλειας, προστασίας, υγιεινής και εργονομίας στον χώρο εργασίας.

• Αναγνωρίζει τις βασικές πρώτες ύλες για την κατασκευή νημάτων και υφασμάτων και να τις διαχωρίζει σε κατηγορίες ανάλογα με την προέλευσή τους.

• Αναγνωρίζει και να εφαρμόζει τις βασικές αρχές του σχεδίου μόδας, όπως η ορθή αναλογία, η ισορροπία, η επανάληψη και η αρμονία γραμμής στον σχεδιασμό φιγούρας και ενδυμάτων.

• Δημιουργεί επιτυχείς συνδυασμούς χρωμάτων, υφασμάτων και διακοσμητικών στοιχείων μέσα σε συλλογές ενδυμάτων.

• Επιλέγει και να χρησιμοποιεί το κατάλληλο ύφασμα και τα κατάλληλα διακοσμητικά υλικά για κάθε είδος ενδύματος, λαμβάνοντας υπόψη το χρώμα, το βάρος, τον τύπο και το σχέδιο του υφάσματος σε σχέση με τον τύπο του σώματος.

• Σχεδιάζει σχέδια παραγωγής, ραφών, κοψιμάτων και άλλων σημαντικών λεπτομερειών και μετρήσεων.

• Κατασκευάζει και να αναπτύσσει το πρώτο πατρόν δείγματος ερμηνεύοντας σωστά το σχέδιο παραγωγής και ακολουθώντας τη σωστή πορεία εργασίας.

• Αξιολογεί το πρωτότυπο δείγμα του ενδύματος και να κάνει τις απαραίτητες μετατροπές και διορθώσεις, επισημαίνοντας πιθανές αιτίες προβλημάτων στην εφαρμογή, στη συναρμολόγηση και στην παραγωγή του ενδύματος.

• Μετατρέπει το πρώτο πατρόν σύμφωνα με τις διορθωτικές αλλαγές της δοκιμής του δείγματος και να κατασκευάζει το τελικό πατρόν.

Μαθήματα Ειδικότητας

Τμήματα για υποψηφίους τομέα Εφαρμομένων Τεχνών από mysep.gr

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Σχεδίασης και Παραγωγής Ενδύματος μπορεί να εργαστεί:

• Σε επιχειρήσεις με αντικείμενο την παραγωγή ενδυματολογικών συνόλων και άλλων συναφών με τον κλάδο προϊόντων.

• Στην πώληση και προώθηση ειδών μόδας.

• Ως ελεύθερος επαγγελματίας στην κατασκευή ειδών ένδυσης, στην κατασκευή ειδών οικιακής χρήσης από ύφασμα, στη μετατροπή / επιδιόρθωση ενδυμάτων και στην κατασκευή ενδυμάτων εξειδικευμένης χρήσης – νυφικά, στολές εργασίας, καρναβαλίστικα κοστούμια, χειροτεχνήματα και παιγνίδια από ύφασμα.

Πύλη Επαγγελματικού Προσανατολισμού http://www.mysep.gr/