Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών

• Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών

Ο απόφοιτος  της ειδικότητας Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών μπορεί να εργαστεί στα παρακάτω  ενδεικτικά επαγγέλματα:

Ως υπάλληλος οικονομικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να :

• Να τηρεί λογιστικά βιβλία Α? κατηγορίας και ΚΒΣ.

• Εκδίδει, συγκεντρώνει, ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικά του λογιστηρίου της Οικονομικής μονάδας σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΒΣ.

• Παρακολουθεί την κίνηση λογαριασμών των πελατών.

• Φροντίζει να εισπράττει λογαριασμούς και να εξοφλεί οφειλές.

• Διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία.

• Παρακολουθεί τα αποθέματα διαφόρων αγαθών (εμπορευμάτων, πρώτων υλών, κ.λπ.).

• Συμμετέχει στη διενέργεια απογραφής  καθώς και στην κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας.

Ως υπάλληλος διοικητικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:.

• Συντάσσει, δακτυλογραφεί και διεκπεραιώνει αλληλογραφία, εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα.

• Ταξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα.

• Οργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις ανωτέρων στελεχών.

• Συγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα.

• Διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων.

Μαθήματα Ειδικότητας

Με το νέο θεσμό του «Προαιρετικού Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας» δίνεται η δυνατότητα ασφαλούς ένταξης σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον υπό την εποπτεία του σχολείου (με πλήρη εργασιακά δικαιώματα, μισθό στο 75% του κατώτατου μισθού και ασφάλιση) και συμπληρωματικής εργαστηριακής εκπαίδευσης στο σχολείο). Με εξετάσεις πιστοποίησης απόκτηση πτυχίου επιπέδου 5.

Τμήματα για υποψηφίους τομέα Διοίκησης και Οικονομίας από mysep.gr

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Yπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών μπορεί να εργαστεί σε:

• οικονομικές  υπηρεσίες υπουργείων

• τράπεζες

• εταιρείες και λογιστικά γραφεία

• χρηματιστηριακά γραφεία

• ασφαλιστικά ταμεία κ.α.

Ενημερωτικό βίντεο

Επαγγελματικά δικαιώματα