Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών

Βίντεο για την ειδικότητα από το 5ο ΕΚ Αν. Αττικής:

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών  αναμένεται να αποκτήσει, κατά την εκπαίδευσή του,  τις ακόλουθες γνώσεις και να εκτελεί τα παρακάτω επαγγελματικά έργα:

• Να γνωρίζει τις βασικές αρχές της λειτουργίας του φυσικού περιβάλλοντος και των οικοσυστημάτων, τις αξιοποιήσιμες δυνατότητές του και τους τρόπους εμπορικής διαχείρισης, συντήρησης και επέκτασής τους (δρυμοί, βιότοποι κ.λπ.).

• Να προστατεύει τους φυσικούς πόρους και το περιβάλλον.

• Να χρησιμοποιεί βασικές γνώσεις φυτικής και ζωικής παραγωγής.

• Να γνωρίζει και να παρακολουθεί τα διάφορα στάδια της παραγωγικής διαδικασίας των τροφίμων.

• Να παρακολουθεί και να επεμβαίνει, στο μέτρο των αρμοδιοτήτων του, στην επεξεργασία και συντήρηση τροφίμων (γραμμή  παραγωγής εργοστασίου).

• Να επεξεργάζεται και να συντηρεί τα βασικά γεωργικά προϊόντα.

• Να γνωρίζει τις ειδικότερες διεργασίες μέσω των οποίων συντελείται η μεταποίηση των ζωικών προϊόντων, ώστε να παρακολουθεί βήμα προς βήμα τη διαδικασία παραγωγής τους.

• Να γνωρίζει τις ειδικότερες διεργασίες μέσω των οποίων συντελείται η μεταποίηση των φυτικών προϊόντων, ώστε να παρακολουθεί λεπτομερώς τη διαδικασία παραγωγής τους.

• Να εκτελεί εργασίες καθαρισμού, συντήρησης, λειτουργίας και απολύμανσης μηχανημάτων και γραμμών παραγωγής.

• Να ελέγχει σε στοιχειώδες  επίπεδο την ποιότητα των προϊόντων, σε όλα τα στάδια επεξεργασίας τους, ώστε να είναι ασφαλή για τη δημόσια υγεία.

• Να γνωρίζει τα υλικά που πρέπει να χρησιμοποιούνται στις διάφορες συσκευασίες, ώστε να διασφαλίζεται η ποιότητα του προϊόντος αλλά και η ασφάλεια του καταναλωτή.

• Να συσκευάζει, διακινεί και εμπορεύεται  βασικά γεωργικά προϊόντα.

• Να γνωρίζει τα προβλήματα της δημόσιας υγείας που συνδέονται με τα τρόφιμα και τα απαραίτητα νομοθετικά και προληπτικά μέτρα ελέγχου της υγιεινής τους.

• Να εφαρμόζει τα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας τροφίμων.

• Να εκτελεί εργασίες στην αποθήκευση και διακίνηση στο χώρο των τροφίμων.

• Να τηρεί βασικούς κανόνες υγιεινής και ασφάλειας στον εργασιακό του χώρο.

• Να γνωρίζει να συναλλάσεται.

• Να γνωρίζει και να χρησιμοποιεί τους βασικούς κανόνες της γεωργικής οικονομίας.

• Να αποκτήσει επιχειρηματική συνείδηση.

Μαθήματα Ειδικότητας

Τμήματα για υποψηφίους τομέα Γεωπονίας από mysep.gr

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών μπορεί να εργαστεί:

• σε βιομηχανίες τροφίμων

• σε δημόσιες επιχειρήσεις ελέγχου ποιότητας τροφίμων

• σε μεγάλα σούπερ μάρκετ

• σε επιχειρήσεις catering.

Πύλη Επαγγελματικού Προσανατολισμού http://www.mysep.gr/