Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου

Η ειδικότητα λειτουργεί στο σχολείο

Βίντεο για την ειδικότητα από το 5ο ΕΚ Αν. Αττικής:

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου αναμένεται να αποκτήσει, κατά την εκπαίδευση του, τις ακόλουθες γνώσεις και  να εκτελεί τα παρακάτω επαγγελματικά έργα:

• Να γνωρίζει τις βασικές αρχές της λειτουργίας του φυσικού περιβάλλοντος και των οικοσυστημάτων, τις αξιοποιήσιμες δυνατότητές του και τους τρόπους εμπορικής διαχείρισης, συντήρησης και επέκτασής τους (δρυμοί, βιότοποι κ.λπ.).

• Να προστατεύει τους φυσικούς πόρους και το περιβάλλον.

• Να γνωρίζει και να εφαρμόζει τις κατάλληλες καλλιεργητικές τεχνικές για δένδρα θάμνους, άνθη και χλοοτάπητες.

• Να αναγνωρίζει τα φυτά που χρησιμοποιούνται στην κηποτεχνία.

• Να αναγνωρίζει τα υλικά άρδευσης.

• Να αναγνωρίζει τα υλικά συνδεσμολογίας σωλήνων (μεταλλικών, pvc, πολυαιθυλενίου).

• Να εκτελεί βασικούς φυτωριακούς χειρισμούς και τεχνικές φύτευσης.

• Να εκτελεί βασικούς χειρισμούς για τις ανθοκηπευτικές καλλιέργειες.

• Να χρησιμοποιεί τις βασικές αρχές αρχιτεκτονικής του τοπίου.

• Να σχεδιάζει μικρά έργα διαμόρφωσης τοπίου (χειρονακτικά- ηλεκτρονικά).

• Να εκτελεί βασικούς χειρισμούς συντήρησης πρασίνου.

• Να εγκαθιστά δίκτυα άρδευσης.

• Να αναγνωρίζει, επιλέγει, χειρίζεται και συντηρεί μηχανήματα και εργαλεία (καλλιεργητές, ψαλίδια, σκαπτικά μηχανήματα, μικρούς εκσκαφείς και εργαλεία χειρός ) για εδαφοτεχνικά έργα.

• Να εκτελεί βασικές εργασίες συντήρησης εγκαταστάσεων, εξοπλισμού και απλών κατασκευών διαμόρφωσης τοπίου.

• Να χειρίζεται τον εξοπλισμό μιας επιχείρησης φυτοτεχνικών έργων ή ενός καταστήματος πώλησης σχετικού εξοπλισμού.

• Να αποκτήσει επιχειρηματική συνείδηση.

• Να τηρεί βασικούς κανόνες υγιεινής και ασφάλειας στον εργασιακό του χώρο.

• Να αναπτύσσει βασικές ικανότητες επικοινωνίας.

• Να γνωρίζει και να χρησιμοποιεί τις βασικές αρχές της γεωργικής οικονομίας.

• Να ετοιμάζει παραστατικά πώλησης και διακίνησης αγαθών.

Μαθήματα

Τμήματα για υποψηφίους τομέα Γεωπονίας από mysep.gr

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας μπορούν να απασχοληθούν:

• σε παραγωγικές ανθοκομικές επιχειρήσεις ή σε έργα διαμόρφωσης αρχιτεκτονικής τοπίου

• σε δήμους, κοινότητες και δημόσιες υπηρεσίες για τη φροντίδα δημόσιων πάρκων και κήπων

• σε επιχειρήσεις με αντικείμενο την κηπουρική όπως καταστήματα πώλησης ειδών κήπου και εκθέσεις ανθοκομικής

• ως ελεύθεροι επαγγελματίες αναλαμβάνοντας κηπουρικές – κηπευτικές εργασίες ή ανοίγοντας επιχείρηση καλλωπιστικών φυτών και ειδών κηπουρικής.

Πύλη Επαγγελματικού Προσανατολισμού http://www.mysep.gr/