Τομείς και Ειδικότητες

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1489/26-5-2016 που ισχύει από το σχολικό έτος 2016-2017 για τη Β΄ τάξη Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ., από το σχολικό έτος 2017-2018 για τη Γ΄ τάξη Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. και από το σχολικό έτος 2018-2019 για τη Δ΄ τάξη των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ.:

1. Οι μαθητές κατά την εγγραφή τους στη Β΄ τάξη επιλέγουν με αίτησή τους τον Τομέα που επιθυμούν να παρακολουθήσουν.
  2. Οι μαθητές κατά την εγγραφή τους στη Γ΄ τάξη μπορούν να ενταχθούν με αίτησή τους σε οποιαδήποτε ειδικότητα του Τομέα που παρακολούθησαν στη Β΄ τάξη.

Από τους εννέα τομείς που καθορίζονται, το 5ο ΕΚ Ανατολικής Αττικής διαθέτει εργαστήρια για τους εξής τομείς και τις αντίστοιχες ειδικότητες:

Τομέας: Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος

Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου