Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας

mathitia0

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με το Νόμο 4386/2016 αναδιάρθρωσε τη δομή της επαγγελματικής εκπαίδευσης και προχώρησε σε ειδικές ρυθμίσεις για τη θεσμοθέτηση της μαθητείας για τους αποφοίτους των Επαγγελματικών Λυκείων.

Το Επαγγελματικό Λύκειο προσφέρει δύο κύκλους σπουδών ως εξής:

1. το «Δευτεροβάθμιο Κύκλο Σπουδών», που ανήκει στο τυπικό εκπαιδευτικό σύστημα και
  2. το «Μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας», που αποτελεί «Μεταδευτεροβάθμιο Κύκλο Σπουδών» και ανήκει στο μη τυπικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Το «Μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας» είναι προαιρετικό.

Τι είναι η Μαθητεία;

Το Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας έχει διάρκεια εννιά μηνών και συνδυάζει 7ωρο  εργαστηριακό μάθημα της ειδικότητας στο αρμόδιο ΕΠΑ.Λ. ή/και Εργαστηριακό Κέντρο (μία φορά την εβδομάδα) και «Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας − Μαθητεία σε εργασιακό χώρο» 28 ωρών εβδομαδιαίως, επιμερισμένο σε τέσσερις ημέρες.

Στους μαθητευόμενους παρέχεται αμοιβή που ορίζεται στο εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) επί του νομοθετημένου κατώτατου ορίου του ημερομισθίου και πλήρης ασφαλιστική κάλυψη για το διάστημα του «Προγράμματος Εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας».

Πότε ξεκινά ο θεσμός της Μαθητείας;

Στις 10/3/2017 ξεκινά ο θεσμός  του Μεταλυκειακού Έτους- Τάξης Μαθητείας που αφορά κατόχους Απολυτηρίου και Πτυχίου ΕΠΑΛ (Ηλικίας 18-24 ετών)

Η διαδικασία υποβολής αιτήσεων ξεκίνησε στις 24 Φεβρουαρίου 2017 και θα ολοκληρωθεί στις 6 Μαρτίου 2017.

Σε ποια ΕΠΑΛ θα πραγματοποιηθεί η Α΄ φάση και ποιες ειδικότητες αφορά;

Θα πραγματοποιηθεί σε ΕΠΑ.Λ που βρίσκονται σε όλες τις Περιφέρειες της χώρας και θα αφορά τις ακόλουθες ειδικότητες:

α)Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών,

β)Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων,

γ)Τεχνικός Οχημάτων,

δ)Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής & Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού,

ε)Σχεδιαστής Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής,

στ)Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής, και

η)Βοηθός Νοσηλευτή.

Για να δείτε τα ΕΠΑΛ που θα εφαρμόσουν τη Μαθητεία και για ποιες ειδικότητες δείτε το σχετικό σύνδεσμο του Υπουργείου Παιδείας.

Τι πτυχίο λαμβάνουν οι απόφοιτοι του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας;

Οι απόφοιτοι του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας λαμβάνουν Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών πιστοποίησης των προσόντων τους από τον ΕΟΠΠΕΠ.

Χρήσιμοι σύνδεσμοι:

Οδηγός Εφαρμογής Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας (Φεβρουάριος 2017)

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για την Αττική

Διαθέσιμες θέσεις των φορέων μαθητείας στην Αττική

Απαντήσεις σε 9 ερωτήματα που αφορούν στη μαθητεία από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής.

Πληροφορίες για τη μαθητεία γενικότερα στη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας για τη Μαθητεία.

A blog about Wordpress design, development , Software and inspiration http://themesharebd.blogspot.com