Ενημέρωση Γυμνασίων και Α΄τάξης ΓΕΛ

Το 5ο ΕΚ Ανατολικής Αττικής δέχεται στις εγκαταστάσεις του κατόπιν συνεννόησης, διδακτικές επισκέψεις από Γυμνάσια και ΓΕ.Λ. της περιοχής του Δήμου Αχαρνών, από τα μέσα Μαρτίου και μέχρι την έναρξη των ενδοσχολικών εξετάσεων των ΕΠΑΛ.

Σκοπός των επισκέψεων αυτών είναι να ενημερωθούν οι μαθητές της Γ΄ τάξης των Γυμνασίων και της Α' τάξης των Γενικών Λυκείων για το περιεχόμενο των σπουδών, τα παρεχόμενα εκπαιδευτικά και επαγγελματικά εφόδια καθώς και τις διεξόδους που δίνουν τα Επαγγελματικά Λύκεια.

Τη σχολική χρονιά 2016-2017 υποδεχτήκαμε πάνω από 300 μαθητές οι οποίοι γνώρισαν από κοντά τη λειτουργία του Επαγγελματικού Λυκείου, ενημερώθηκαν για όλους τους τομείς και τις ειδικότητες που λειτουργούν στο 5ο ΕΚ Αν. Αττικής, ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια, είδαν μαθητικά έργα και συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις.

Πείτε μας τη γνώμη σας...

Είσαι μαθητής ή μαθήτρια της Γ΄ τάξης Γυμνασίου που επισκέφτηκε πρόσφατα το 5ο ΕΚ Αν. Αττικής;
Είστε καθηγητής ή καθηγήτρια που συνόδεψε Γυμνάσιο που μας επισκέφτηκε;
A blog about Wordpress design, development , Software and inspiration http://themesharebd.blogspot.com