Ενημέρωση Γυμνασίων

Το 5ο ΕΚ Ανατολικής Αττικής δέχεται στις εγκαταστάσεις του, κατόπιν συνεννόησης, διδακτικές επισκέψεις από Γυμνάσια της περιοχής του Δήμου Αχαρνών, από τις αρχές Απριλίου και μέχρι την έναρξη των ενδοσχολικών εξετάσεων των ΕΠΑΛ.

Σκοπός των επισκέψεων αυτών είναι να ενημερωθούν οι μαθητές της Γ΄ τάξης των Γυμνασίων για τις επιλογές σπουδών που έχουν μετά το Γυμνάσιο και ιδιαίτερα για το περιεχόμενο των σπουδών, τα παρεχόμενα εκπαιδευτικά και επαγγελματικά εφόδια καθώς και τις διεξόδους που δίνουν τα Επαγγελματικά Λύκεια.

Τη σχολική χρονιά 2016-2017 υποδεχτήκαμε πάνω από 500 μαθητές της Γ΄τάξης Γυμνασίου οι οποίοι γνώρισαν από κοντά τη λειτουργία του Επαγγελματικού Λυκείου, ενημερώθηκαν για όλους τους τομείς και τις ειδικότητες που λειτουργούν στο 5ο ΕΚ Αν. Αττικής, μπήκαν στα εργαστήρια, είδαν μαθητικά έργα και συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις.

Πείτε μας τη γνώμη σας...

Είσαι μαθητής ή μαθήτρια της Γ΄ τάξης Γυμνασίου που επισκέφτηκε πρόσφατα το 5ο ΕΚ Αν. Αττικής;
Είστε καθηγητής ή καθηγήτρια που συνόδεψε Γυμνάσιο που μας επισκέφτηκε;
A blog about Wordpress design, development , Software and inspiration http://themesharebd.blogspot.com